Řečí všeho dosáhnem, mluv a cvič každým dnem

PROJEKT "Motýlí zahrádka"

V naší Mateřské škole bude na jaře 2020 zahájen školní projekt

„Motýlí zahrádka“

Fialka zakoupila do všech tříd „Motýlí zahrádku“, díky které mohou děti z celé školky pozorovat nejúžasnější přírodní proměnu - vývoj motýlů babočky bodlákové od housenky až po krásně zbarvené motýly.

Děti poznávají přírodu, která je kolem nich.  Lépe než jen z vyprávění a obrázků se o ní dozví vlastními smysly a zblízka. Proto jsme se rozhodli pustit se do chování motýlů přímo ve třídě.

S motýlí zahrádkou můžeme na vlastní oči sledovat vývoj živých housenek postupně se transformujících do překrásně barevných motýlů. Celý proces je plynulý, bezpečný a umožňuje dětem i dospělým pochopit jednu z nejzajímavějších proměn přírody - metamorfózu. Sledování vývoje motýlků nevyžaduje žádnou výjimečnou péči a zvládne ji i předškolní dítě s dohledem dospělé osoby.  Housenkám bude trvat cca 2-3 týdny k úplné přeměně v motýla. V první fázi se jen pozoruje průhledná miska s housenkami, ve které je dostatek krmení až do fáze zakuklení. Začnou se pohybovat pod víčkem a zavěsí se hlavou dolu do pismene „J“. Je velmi důležité, aby v této fázi byly housenky v naprostém klidu a mohly zdárně dokončit proces zakuklení.Proces zakuklení je plynulý a velmi zajímavý. Housenka postupně jakoby stahuje svrchní plášť, který potom se zbytkem hlavičky odpadne. Následně kukla získá typický tvar a zbarvení.Kuklám se zlatavými hroty bude trvat dalších 5-10 dnů než se promění v motýly. Čím bude tepleji, tím rychleji bude proces dokončen.

Jakmile se všechny kukly zformují,  tak je čas k jejich přemístění do chovné síťky a tam se vyčká na vylíhnutí motýlků. Když kukly výrazně ztmavnou, až tak, že je vidět barevná struktura křídel, tak se blíží moment líhnutí. V prvním momentu pukne kukla a motýl se pomalu začne vyprošťovat z kukly. Postupně a pomalu bude rozvíjet křídla do plné velikosti. Proces líhnutí až po finální stav může trvat ne více než několik desítek minut. Pak již budou jeho křídla  pevná a v plné velikosti. Nyní je motýl připraven k letu.

Předposlední fází je pozorování, krmení a přímá interakce dětí s tímto mírumilovným hmyzem. Děti motýly budou krmit  sladkým nektarem (voda + cukr), ovocem - nejraději mají čerstvě nařezané pomeranče, jablka. banány a nakonec je vypustí do přírody.

V dnešní době se populace tohoto druhu motýla snižuje a díky tomuto projektu přispějeme přírodě.

Projekty v roce 2020

"Klimatizace pro MŠ Bašť"

Oznámení o výsledku výběrového řízení a o výběru nejvhodnější nabídky.pdf

Smlouva o dílo s dodavatelem akce:

Smlouva o dílo - klimatizace.pdf

_______________________________

Projekty v roce 2019

Název projektu:

Šablony II pro MŠ Bašť

Datum zahájení projektu:       01. 09. 2019

Datum ukončení projektu:     31. 08. 2021

Reg. číslo projektu:  CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0012531